Blackmagic zapowiada kamerę 3D URSA Cine Immersive 8K

Teraz możesz nakręcić swój film do Apple Vision Pro. Blackmagic Design ogłasza „Pierwszy na świecie komercyjny system kamer i oprogramowanie do edycji dla Apple Immersive Video na Apple Vision Pro”. Poznaj URSA Cine Immersive, pierwszy na świecie komercyjny system kamer zaprojektowany do przechwytywania Apple Immersive Video. Ta kamera jest uzbrojona w czujniki 8K z 16 stopniami zakresu dynamicznego. W tym artykule jest wiele tytułów „Pierwsze na świecie”. Wszystkie szczegóły znajdują się poniżej.

Kamera wciągająca Blackmagic URSA Cine
Kamera Blackmagic URSA Cine Immersive. Źródło: Blackmagic Design

Produkcja filmowego Apple Immersive Video dla Apple Vision Pro

Kilka godzin temu Blackmagic Design ogłosił kompleksowy przepływ pracy do produkcji filmowego Apple Immersive Video dla Apple Vision Pro. Blackmagic URSA Cine Immersive to pierwszy na świecie komercyjny system kamer zaprojektowany do przechwytywania Apple Immersive Video. Apple Immersive Video to zupełnie nowy format opowiadania historii, który wykorzystuje 8K, wideo 3D z 180-stopniowym polem widzenia i Spatial Audio, aby przenieść widzów do centrum akcji. Blackmagic Design ogłosił również aktualizacje DaVinci Resolve, wiodącego w branży oprogramowania do postprodukcji, które po raz pierwszy da profesjonalnym filmowcom możliwość edycji Apple Immersive Video. Blackmagic URSA Cine Immersive i nowa wersja DaVinci Resolve, która obsługuje Apple Immersive Video dla Apple Vision Pro, zostanie wydana jeszcze w tym roku.

Z radością ogłaszamy pierwszy w historii komercyjny system kamer i oprogramowanie do postprodukcji, które obsługuje Apple Immersive Video, dając profesjonalnym filmowcom narzędzia do tworzenia niezwykłych historii dzięki temu potężnemu nowemu formatowi, zapoczątkowanemu przez Apple. Zbudowany na nowej platformie URSA Cine, URSA Cine Immersive posiada stały, niestandardowy, stereoskopowy system soczewek 3D z podwójnymi czujnikami obrazu 8K, które mogą przechwytywać 16 stopni zakresu dynamicznego. Dzięki temu innowacyjnemu systemowi filmowcy mogą nagrywać niezwykłe momenty, takie jak pełne akcji sceny, wyjątkowe perspektywy, oszałamiające krajobrazy, intymne kreacje i nie tylko, a wszystko to z niesamowitą wiernością, oferując widzom niezrównane poczucie realizmu i zanurzenia.

Grant Petty, dyrektor generalny Blackmagic Design

Pierwszy na świecie komercyjny system kamer dla Apple Immersive Video

Blackmagic URSA Cine Immersive posiada stały, niestandardowy system soczewek wstępnie zainstalowany na korpusie, który został zaprojektowany specjalnie dla Apple Immersive Video. Czujnik zapewnia rozdzielczość 8160 x 7200 na oko z synchronizacją poziomu pikseli i niesamowitym 16 stopniami zakresu dynamiki, dzięki czemu operatorzy mogą nagrywać stereoskopowe treści kinowe 3D o rozdzielczości 90 kl./s do jednego pliku. Niestandardowy system soczewek został zaprojektowany specjalnie dla wielkoformatowego czujnika obrazu URSA Cine z niezwykle dokładnymi danymi pozycyjnymi, które są odczytywane i przechowywane w czasie produkcji. Te wciągające dane obiektywu – które są mapowane, kalibrowane i przechowywane na oko – następnie przechodzą przez postprodukcję w samym pliku Blackmagic RAW.

Kamera wciągająca Blackmagic URSA Cine
Kamera Blackmagic URSA Cine Immersive. Źródło: Blackmagic Design

Pierwsze na świecie oprogramowanie do edycji dla Apple Immersive Video

Zaktualizowana wersja DaVinci Resolve wprowadzi potężne nowe funkcje, aby stworzyć kompleksowy przepływ pracy dla wciągającego wideo w Apple Vision Pro. Klienci Blackmagic będą mogli edytować Apple Immersive Video nakręcony aparatem URSA Cine Immersive. Nowa wciągająca przeglądarka wideo pozwoli redaktorom przesuwać, przechylać i rzucać klipy do oglądania na monitorach 2D lub na Apple Vision Pro, aby uzyskać jeszcze bardziej wciągającą edycję. Przejścia renderowane przez Apple Vision Pro będą również mogły być omijane przy użyciu metadanych XML FCP, dając redaktorom czyste pliki wzorcowe. Ustawienia wstępne eksportu umożliwią szybkie wyjście do pakietu, który można oglądać bezpośrednio w Apple Vision Pro. Funkcje immersyjne DaVinci Resolve to:

 • Obsługa monitorowania na Apple Vision Pro z osi czasu DaVinci Resolve.
 • Możliwość edycji Blackmagic RAW Immersive video nakręconego na Blackmagic URSA Cine Immersive.
 • Wciągająca przeglądarka wideo do pan, tilt i roll.
 • Automatyczne rozpoznawanie Apple Immersive Video (lewe i prawe oko) dla dwuplikowej zawartości immersyjnej stereo.
 • Opcja ominięcia przejść renderowanych przez Apple Vision Pro.
 • Eksportuj i dostarczaj natywne pliki do przeglądania na Apple Vision Pro.
Aplikacja Apple Vision Pro i DaVinci Resolve
Aplikacja Apple Vision Pro i DaVinci Resolve

URSA Cine Immersive i High-End Productions

Według Blackmagic, równomiernie obciążony korpus aparatu jest zbudowany z solidnej obudowy ze stopu magnezu i lekkiej kompozytowej skóry z poliwęglanu z włókna węglowego, aby pomóc filmowcom szybko poruszać się na planie. Klienci otrzymują również 12G-SDI, 10G Ethernet, USB-C, dźwięk XLR i inne. Składany monitor ma duży 5-calowy ekran dotykowy HDR z jednej strony i zewnętrzny wyświetlacz LCD o stanie koloru z drugiej. Po prawej stronie kamery znajduje się dedykowana stacja wspomagająca z drugim 5-calowym ekranem dotykowym HDR, który pozwala załodze pracować wokół kamery bez potrzeby korzystania z zewnętrznych monitorów. 8-pinowe złącze zasilania Lemo z tyłu kamery współpracuje z zasilaczami 24 V i 12 V, co ułatwia korzystanie z kamery z istniejącymi zasilaczami, bateriami i akcesoriami. Blackmagic URSA Cine Immersive jest wyposażony w ogromny zasilacz o mocy 250 W i płytkę akumulatorową do montażu B, dzięki czemu klienci mogą korzystać z szerokiej gamy akumulatorów wysokonapięciowych takich jak IDX, Blueshape, Core SWX, BEBOB i innych. Klienci otrzymają również górny uchwyt, anteny do szybkiego Wi-Fi, płytę bazową, zasilacz 24V i wysokonapięciową płytę akumulatora B do szybkiej konfiguracji. Co więcej, Blackmagic URSA Cine Immersive jest wyposażony w 8 TB wysokowydajnej pamięci sieciowej, która nagrywa bezpośrednio do dołączonego modułu Blackmagic Media Module i może być synchronizowana z pojemnikami multimedialnymi Blackmagic Cloud i DaVinci Resolve w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że klienci mogą przechwytywać ponad 2 godziny Blackmagic RAW w 8K stereoskopowym 3D immersyjnym, a redaktorzy mogą pracować nad ujęciami z odległych lokalizacji na całym świecie podczas sesji zdjęciowej.

Kamera wciągająca Blackmagic URSA Cine
Kamera wciągająca Blackmagic URSA Cine

Format pliku RAW Immersive

Nowy format plików Blackmagic RAW Immersive został zaprojektowany tak, aby praca z immersywnym wideo była prosta i łatwa w całym przepływie pracy postprodukcyjnej i obejmuje obsługę globalnej synchronizacji multimediów Blackmagic. Pliki Blackmagic RAW przechowują metadane kamery, dane obiektywu, balans bieli, informacje o cyfrowym łupku i niestandardowe LUT, aby zapewnić spójność obrazu na planie i poprzez postprodukcję. Blackmagic URSA Cine Immersive to pierwsza komercyjna, cyfrowa kamera filmowa z wbudowaną ultraszybką technologią Cloud Store o wysokiej pojemności. Szybka pamięć masowa pozwala klientom nagrywanie w najwyższych rozdzielczościach i częstotliwościach klatek przez wiele godzin oraz uzyskiwać dostęp do ich plików bezpośrednio przez szybki Ethernet 10G. Kamera obsługuje również tworzenie małego pliku proxy H.264, oprócz oryginalnego nośnika kamery podczas nagrywania. Oznacza to, że mały plik proxy można przesłać do Blackmagic Cloud w kilka sekund, więc media są dostępne z powrotem w studiu w czasie rzeczywistym. Blackmagic Media Dock przyspiesza przepływ pracy postprodukcji, przyspieszając i upraszczając rozpoczęcie edycji i wykonywanie korekcji kolorów. Klienci mogą zamontować do trzech modułów multimedialnych Blackmagic, aby uzyskać szybki dostęp do multimediów z wielu kamer URSA Cine Immersive w tym samym czasie. Cztery szybkie porty Ethernet 10G umożliwiają bezpośrednie połączenie do czterech oddzielnych stacji roboczych do edycji i są niezwykle szybkie, nawet gdy wielu użytkowników jest podłączonych w tym samym czasie.

Kamera wciągająca Blackmagic URSA Cine
Kamera wciągająca Blackmagic URSA Cine

Blackmagic URSA Cine Immersive Funkcje

 • Podwójny niestandardowy system obiektywów do fotografowania Apple Immersive Video dla Apple Vision Pro.
 • 8K stereoskopowe 3D immersyjne przechwytywanie obrazu.
 • Rozdzielczość 8160 x 7200 na oko z synchronizacją na poziomie pikseli.
 • Masywne 16 stopni zakresu dynamicznego.
 • Lekki, wytrzymały korpus kamery ze standardowymi w branży połączeniami.
 • Generacja 5 Color Science z nową krzywą filmu.
 • Podwójne przechwytywanie 90 fps do jednego pliku Blackmagic RAW.
 • Zawiera wysokowydajny moduł multimedialny Blackmagic 8TB do nagrywania.
 • Szybkie Wi-Fi, 10G Ethernet lub dane mobilne do połączeń sieciowych.
 • Opcjonalny Blackmagic URSA Cine EVF.
 • Zawiera DaVinci Resolve Studio do postprodukcji.
Blackmagic URSA Cine Wciągająca kamera 3D 8K.
Blackmagic URSA Cine Wciągająca kamera 3D 8K.

Dzisiaj na WWDC Apple odniósł się do nowego aparatu, który rozwijaliśmy, o nazwie Blackmagic URSA Cine Immersive. Ta kamera jest wciąż w fazie rozwoju, ale chcieliśmy podzielić się tutaj kilkoma szczegółami. Opracowujemy pełny, kompleksowy przepływ pracy z DaVinci Resolve, aby wyprodukować filmowe wideo Apple Immersive Video na Vision Pro. Razem uważamy, że Blackmagic URSA Cine Immersive i DaVinci Resolve dadzą filmowcom przepływ pracy, aby mogli nagrywać, edytować i dostarczać Apple Immersive Video. To dość ekscytujące i przyszłość rozrywki. Oparty na nowej platformie Blackmagic URSA Cine, nowy model Blackmagic URSA Cine Immersive posiada stały, niestandardowy system obiektywów z czujnikiem o rozdzielczości 8160 x 7200 na oko z synchronizacją na poziomie pikseli. Ma niezwykle szeroki zakres dynamiki 16 stopni i strzela stereoskopowo z prędkością 90 kl./s do pliku Blackmagic RAW Immersive. Nowy format pliku Blackmagic RAW Immersive to ulepszona wersja Blackmagic RAW, która została zaprojektowana tak, aby wciągające wideo było proste w użyciu w ramach przepływu pracy postprodukcji. Blackmagic URSA Cine posiada również niestandardowy system soczewek zaprojektowany specjalnie dla wielkoformatowych czujników obrazu Blackmagic URSA Cine z niezwykle dokładnymi danymi pozycyjnymi, które są kalibrowane w momencie produkcji. Dodatkowo wciągające dane obiektywu są mapowane, kalibrowane i przechowywane na oko w pliku Blackmagic RAW, dzięki czemu przechodzą przez proces postprodukcji w samym pliku Blackmagic RAW Immersive. Eliminuje to potrzebę wielu plików, aby uchwycić wciągającą scenę. Nowe aktualizacje DaVinci Resolve sprawiają, że jest to pierwszy na świecie wciągający edytor wideo. Istnieje wiele aktualizacji i zmian wspierających wciągające przepływy pracy, w tym nowa wciągająca przeglądarka wideo, która pozwoli redaktorom przesuwać, przechylać i zwijać klipy do oglądania na monitorach 2D. Ale najbardziej ekscytujące jest to, że możemy nawet zezwolić na dostosowanie i monitorowanie klipów w samym Apple Vision Pro, aby uzyskać pełne wciągające wrażenia z edycji. Ciężko pracujemy nad nowym Blackmagic URSA Cine Immersive i nową wersją DaVinci Resolve, która zostanie wydana jeszcze w tym roku.

Projekt Blackmagic
Blackmagic URSA Cine Wciągająca kamera 3D 8K. Podwójny czujnik 8K
Blackmagic URSA Cine Wciągająca kamera 3D 8K. Podwójny czujnik 8K