Canon C400: Szwajcarski Scyzyk Kinowy?

Canon właśnie zrobił ogromny skok naprzód dzięki nowo ogłoszonemu Cinema EOS C400. Kamera zawiera tak wiele nowych technologii, które mogą dobrze służyć filmowcom wszelkiego rodzaju – od profesjonalistów po juniorów. Co więcej, C400 może płynnie zmieścić się w szerokiej gamie produkcji, od projektów indie po filmy wysokiej klasy. I najlepsza część to ceny. Inni producenci mogą mieć pewne trudności, aby z nim konkurować. Czy C400 można określić jako kinowy szwajcarski scyzoryk?

Canon przedstawia kamerę kinową EOS C400 6K Full-Frame RF Triple-Base ISO
Canon przedstawia kamerę kinową EOS C400 6K Full-Frame RF Triple-Base ISO

Canon C400: Wiele gadżetów technicznych

Canon EOS C400, który został właśnie wprowadzony, na nowo definiuje wszechstronność. To trzecia kamera Cinema EOS, która wykorzystuje system mocowania RF. W body EOS C400 znajduje się matryca 6K CMOS, która oferuje większy zakres dynamiki niż jakikolwiek czujnik pełnoklatkowy Cinema EOS do tej pory. Wynika to głównie z podświetlenia tylnego, które pozwala czujnikowi uchwycić więcej światła i osiągnąć większe prędkości odczytu niż tradycyjne czujniki CMOS z podświetleniem od przodu. To jest bestia przy słabym oświetleniu.

Canon EOS C400. Zdjęcie: Canon
Canon EOS C400. Zdjęcie: Canon

Kluczowe Cechy

  • Czujnik CMOS z podświetleniem 6K FF
  • 6K60, DCI 4K/2K, UHD 4K120
  • Adapter do montażu PL dostępny osobno
  • Recording wewnętrzny XF-HEVC S, XF- AVC S
  • Timecode, Genlock i powrót portów wideo
  • Tryby pełnoklatkowe, Super35 i Super16
  • Potrójne natywne ISO: 800, 3200, 12,800
  • Ulepszony dwupikselowy CMOS AF II
  • Nagranie wewnętrzne kino RAW Light, XF-AVC
  • Kompaktowa forma, sterowanie Ethernetem i Wi-Fi
Canon EOS C400. Zdjęcie: Canon
Canon EOS C400. Zdjęcie: Canon

Zalety

Możliwość przystosowania się do słabego oświetlenia dzięki 12,800 bazowego ISO

C400 to bestia przy słabym oświetleniu. Chodzi  o to, że kamery kinowe Canona zawsze działały dobrze w słabym świetle (jak wszystkie aparaty Canona), ale C400 przenosi tę wydajność na zupełnie nowy poziom dzięki pierwszemu „Triple Base ISO” firmy Canon, który można aktywować podczas fotografowania w Log/RAW. C400 będzie miał podstawowe ISO 800, 3200 i gwałtownie rosnące 12,800. Funkcje te wykorzystują możliwość kręcenia w scenariuszach bardzo słabego oświetlenia, co może być znaczącą zaletą dla niezależnych filmowców. Testerzy pokazują, że kamera ma wyjątkową wydajność przy słabym oświetleniu.

Canon EOS C400 - Triple-Base ISO. Zdjęcie: Canon
Canon EOS C400 – Triple-Base ISO. Zdjęcie: Canon

Ulepszony AF wywodzący się z konstrukcji czujnika

Autofokus jest dostrojony z nowym Dual Pixel CMOS AF II, który obejmuje śledzenie osoby i śledzenie zwierząt. Obszar aktywnej ostrości wzrósł z 80 do 100% klatki, co oznacza, że C400 powinien być w stanie utrzymać ostrość obiektów bez względu na to, gdzie się przesuwają. Rozmiar ramki z autofokusem jest regulowany, umożliwiając użytkownikom wybór między małymi, regularnymi, dużymi pionowymi i dużymi poziomymi ramkami ograniczającymi lub mówiąc aparatowi, aby pamiętał o całej klatce. W przypadku zwierząt można wybrać oczy, głowy lub całe ciało, aby uzyskać bardziej precyzyjne rezultaty. Ta nowa technologia autofokusa będzie działać z wyższą liczbą klatek na sekundę do 120 kl./s. 

Czujnik Canon EOS C400. Zdjęcie: Canon
Czujnik Canon EOS C400. Zdjęcie: Canon

Wektor ruchu dla cyfrowego IS

Cyfrowa stabilizacja obrazu otrzymała również pewne ulepszenia, ponieważ może teraz rozważyć ruch obiektu w celu dodatkowej korekty lub zignorować ruch obiektu i skupić się na danych z wewnętrznego żyroskopu aparatu, aby uniknąć niepożądanych artefaktów korekcji. Ta funkcja, „Motion Vector for Digital IS”, jest łatwo włączona lub wyłączona w ustawieniach aparatu, wraz z innymi opcjami dostosowywania stabilizacji.

Canon C400 wraz z konkurentami. Zdjęcie autorstwa CVP
Canon C400 wraz z konkurentami. Zdjęcie autorstwa CVP

Lista jest długa

C400 to szybki aparat. Zapoznaj się z prędkością odczytu poniżej (dzięki CVP), która pokazuje jedną z zalet pełnoklatkowego czujnika z podświetleniem, jakim jest szybkość odczytu. Przy okazji, imponujące jest ujawnienie szybkiej prędkości odczytu R3, że nie jest to kamera wideocentryczna. W każdym razie C400 oferuje więcej różnych rzeczy, takich jak mechaniczne filtry ND, podwójne gniazda mediów, bardzo wiele formatów nagrywania, wirtualne funkcje produkcji i transmisji oraz kompaktowy i lekki korpus.

Złącza Canon C400. Zdjęcie: Canon
Złącza Canon C400. Zdjęcie: Canon

Przystępność cenowa jest kluczem

Po wyjęciu z pudełka aparat zawiera 3,5-calowy monitor, górny uchwyt, przeprojektowany uchwyt boczny, zasilacz, nową baterię BP-A60N i ładowarkę. Stąd dostajesz nie tylko body, ale cały gotowy do zdjęć pakiet, w przystępnej cenie 8000 dolarów. Ta cena sprawia, że C400 jest twardym pretendentem do innych opcji kinowych, takich jak Sony BURANO, RED/Nikon DSMC 3, a także jak zwykle do innych Cinema EOS (ze względu na kanibalizację produktu).

Canon EOS C400
Canon EOS C400

Przykładowy materiał filmowy

Zapoznaj się z filmem nakręconym dla Canona na C400 (wygląda cudownie):

 

Projekt się zmienił

Canon w końcu zmienił projekt tego Cinema EOS i uczynił go bardziej pudełkową kamerą. Rzeczywiście, C400 wygląda bardziej industrialnie i seksownie w porównaniu z innymi korpusami Cinema EOS. I to byłaby orzeźwiająca bryza w składzie Cinema EOS. Najwyższy czas! Dobra robota, Canon.

Źródło: ymcinema.com/