BMCC6K vs. Sony BURANO 8.6K: Czy zauważasz różnice?
BMCC6K vs. Sony BURANO 8.6K: Czy zauważasz różnice?

BMCC6K vs. Sony BURANO 8.6K: Czy zauważasz różnice?

Kanał YouTube o nazwie OBP opublikował bardzo edukacyjne i proste porównanie dwóch bardzo różnych kamer: Blackmagic Cinema Camera 6K ( BMCC6K ) i Sony BURANO . Choć obydwie kamery określane są jako kamery kinowe i obie robią rewelacyjny obraz, to różnica w cenie jest ogromna (BURANO jest kilkadziesiąt razy droższe). Czy jednak zauważyłbyś różnicę w jakości obrazu?

Sony BURANO kontra kamera kinowa Blackmagic 6K
Sony BURANO kontra kamera kinowa Blackmagic 6K

BURANO kontra BMCC6K

Celem filmu było sprawdzenie, czy BURANO jest warte dziesiątki razy więcej niż kamera Blackmagic Cinema Camera 6K. Chociaż Sony BURANO należy do elitarnej, wysokiej klasy rodziny uznanych pełnoklatkowych kamer kinowych Sony CineAlta , do konfrontacji z nią wybrano model BMCC6K, ponieważ zapewnia wyjątkową kinową jakość obrazu. Pytanie brzmi, czy zauważysz różnicę w jakości obrazu pomiędzy tymi dwoma aparatami. Zapoznaj się z poniższym slajdem prezentującym wybrane testy.

Sony BURANO kontra kamera kinowa Blackmagic 6K. Zakres dynamiczny
Sony BURANO kontra kamera kinowa Blackmagic 6K. Zakres dynamiczny
Zaznacz wycofanie. Sony BURANO kontra BMCC6K
Zaznacz wycofanie. Sony BURANO kontra BMCC6K
Sony BURANO kontra kamera kinowa Blackmagic 6K. Test rolety
Sony BURANO kontra kamera kinowa Blackmagic 6K. Test rolling shutter

Dyskusja

Po pierwsze, należy zauważyć, że kamery te zostały zaprojektowane do określonych celów. Naprawdę nie można porównywać BMCC6K z BURANO i odwrotnie. BURANO ma wiele innych funkcji, których nie ma BMCC6K (złącza, wejścia/wyjścia, ND i inne). Co więcej, BURANO było skierowane na inny rynek. Niemniej jednak, jeśli chodzi o obrazy, możemy dokonać pewnych porównań. I rzeczywiście, mają podobną jakość obrazu. BMCC6K tworzy wyjątkowe obrazy, a w niektórych przypadkach nigdy nie wiadomo, który jest który. Jednakże BURANO przoduje w odtwarzaniu najważniejszych momentów i tworzy jedne z najpiękniejszych efektów świetlnych, jakie kiedykolwiek widzieliśmy. BURANO generuje znacznie więcej kinowych obrazów w porównaniu do BMCC6K. Co więcej, BURANO radzi sobie znacznie lepiej w słabym oświetleniu niż BMCC6K, a wszyscy jesteśmy zaznajomieni ze słabymi możliwościami kamer Blackmagic w słabym oświetleniu. Jeśli chodzi o migawkę rolowaną, oba aparaty zawodzą. BMCC6K jest znany z małej prędkości odczytu  , co powoduje powstawanie zauważalnych artefaktów związanych z migawką. To samo tyczy się Sony BURANO i, jak pisaliśmy wcześniej, wysokiej klasy kamera kinowa, taka jak BURANO, powinna charakteryzować się znacznie większą szybkością odczytu, ponieważ artefakty spowodowane efektem rolling shutter i mogą zepsuć doskonały obraz uzyskiwany przez BURANO.   

Obejrzyj poniżej bardzo proste i edukacyjne porównanie dokonane przez OBP :

 

BMCC 6K vs Sony Burano 8,6K – czy Burano naprawdę jest warte 10 razy więcej